مزرعه – چراگاه دانشمندان استفاده ماده آب گریز

مزرعه – چراگاه: دانشمندان استفاده ماده آب گریز پوست اندازی نانو گراس

گت بلاگز وب‌گردی ساخت ماده آب‌گریزی که پوست می اندازد

دانشمندان ماده آب‌گریزی ساختند که در صورت آسیب، می‌تواند لایه آسیب دیده را دور انداخته و لایه جدیدی را در معرض استفاده قرار دهد.

ساخت ماده آب‌گریزی که پوست می اندازد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دانشمندان ماده آب گریزی ساختند که در صورت آسیب، می تواند لایه آسیب دیده را دور انداخته و لایه جدیدی را در معرض استفاده قرار دهد.
مواد آب گریز می توانند به طور بالقوه جهت هر چیزی از شیشه اتومبیل خود ـ تمیز شونده تا بطری هایی که تا آخرین ذره محتوی خود را بیرون می ریزد، استفاده شوند ولی چنین موادی میل به دارند در طرف شکننده باشند. یک راه حل این است که یک پوشش ضد آب ایجاد شود که خود را ترمیم کند. به همین علت یک تیم از دانشمندان با رهبری یورگن روحه در دانشگاه فرایبورگ آلمان چنین کاری را انجام دادند. مواد فوق آب گریز آنان، پوسته بیرونی خود را مانند پوست مار می اندازد تا بعد از آسیب خود را ترمیم کند.
با الهام از سطوح طبیعی ضد آب مانند برگ نیلوفر آبی و آب دزدک، تعدادی مواد فوق آب گریز ایجاد شد. بعضی از موفق ترین آنان مواردی بوده اند که از خوابیدن پوشیده از نانوساختارها تحت حمایت ریزساختارهای بزرگ تر ایجاد شده است اند. ولی با همه بافایده بودنشان در معرض آُسیب هستند و خراش می تواند فواید آب گریز بودن آن را از بین ببرد.

عبارات مهم : دانشمندان – استفاده

برای فائق آمدن بر این مشکل، تیم روحه یک ماده خود ترمیم شونده ایجاد کرده است که سه لایه روی یکدیگر دارد. لایه بالایی یک فیلم آب گریز ساخته شده است از poly-1H,1H,2H,2H-perfluorodecyl acrylate(PFA)، معروف به نانوگراس هست. زیر این لایه، یک لایه پلی وینیل(PVP)، یک پلیمر محلول در آب هست. و در انتها یک فیلم نانوگراس سیلیکونی فوق آب گریز قرار دارد.
در صورتی که لایه بالایی خراش بردارد، مواد را می توان در آب فرو برد تا وارد خراش ها شده است و لایه میانی را حل کند. این کار باعث می شود لایه بالایی آسیب دیده ، شل شده است و جدا شود، به این ترتیب لایه آب گریز تازه روی آن قرار گیرد.
طبق بیانات این تیم، ماده پوست انداز هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار داشته و نیاز به آزمایشات زیاد دارد.
منبع: وب سایت کلیک
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: دانشمندان | استفاده | ماده آب گریز | پوست اندازی | نانو گراس |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz